Osmileté gymnázium: ano, nebo ne?
Co nepodcenit při rozhodování o přechodu na osmileté gymnázium? Čtěte v tomto článku.
Jít, či nejít na osmileté gymnázium?
Je osmileté gymnázium pro vás a vašeho páťáka vhodnou volbou? Odpověď na tuto otázku ovlivňuje mnoho faktorů, zejména pak studijní předpoklady, samotná povaha dítěte i kvalita vaší základní školy. Jelikož přechod na osmileté gymnázium zásadně ovlivní celou rodinu, pojďme společně projít, co všechno při rozhodnutí zvážit.
Kdy dát dítě na osmileté gymnázium?
Na osmiletá gymnázia odchází žáci po ukončené 5. třídě základní školy. Děti, které jsou po přijímačkách na osmileté gymnázium přijaté, přecházejí do 1. ročníku osmiletého gymnázia (třída prima), kde zpravidla zůstávají až do maturity.
Osmiletá gymnázia jsou vysoce výběrové školy určené pro malé procento nadaných dětí. „Na tyto školy se mají přijímat elitní děti, tedy top pět procent dětí,“ řekl serveru Lidovky ředitel Cermatu Miroslav Krejčí (zdroj: Lidovky, 1. 6. 2024). Např. v Praze se loni na státní osmileté gymnázium dostalo jen kolem 20 % přihlášených páťáků (zdroj: vzdelavanivdatech.cz). Panuje mylná představa, že na osmileté gymnázium stačí, aby byl žák „přirozeně chytrý“. To je ale jen polovina úspěchu, pracovitost a vnitřní motivace jsou pro úspěšné studium ještě zásadnější.
Jak se přijímají děti na osmiletá gymnázia?
Pokud se rozhodnete přihlásit své dítě na osmileté gymnázium, čekají ho na jaře státní jednotné přijímací zkoušky (JPZ) z dílny Cermatu, bude tedy psát Cermat testy z ČJ a M. Úlohy v testech mají dvojí funkci – lehčí ověřovací (ověřují, že dítě umí učivo ZŠ) a těžší rozlišovací/rozřazovací (rozřazují uchazeče na „lepší“ a „horší“). Jelikož jsou osmiletá gymnázia velmi výběrová, testy pro páťáky jsou spíše rozlišovací než ověřovací. Jednotná Cermat zkouška tvoří minimálně 60 % váhy přijímacího řízení. Zbylých 40 % může škola využít ke své školní části přijímaček (např. přihlížení k prospěchu ze ZŠ, test z cizího jazyka či ze studijních předpokladů apod.).
Dobrou zprávou je, že na přijímací zkoušky se dá skvěle připravit, testy jsou totiž velmi předvídatelné. Klíčové je seznámit se s formátem zkoušky dopředu a umět pracovat se záznamovým archem. Nezbytné je také znát jednotlivé typové úlohy a vědět, jak s nimi pracovat a jak se vyvarovat zbytečných „chytákových“ chyb. Stejně tak důležité je umět si rozvrhnout čas a zvládnout pracovat s vlastní nervozitou.
To dáš! příprava na přijímačky z 5. třídy


Je osmileté gymnázium správná volba? 5 otázek, na které si odpovězte.
-
-
Je vaše dítě studijní typ?
Máte doma samostatné dítě, které bez potíží zvládá školní povinnosti, domácí úkoly mu nečiní potíže, pamatuje si školní látku bez větší námahy a občas se na základce nudí? K tomu zvládá další mimoškolní aktivity, baví ho objevovat nové věci a hledat souvislosti mezi tím, co již zná? Pokud ano, troufáme si říci, že máte doma dítko se studijními předpoklady. Ty by měl mít každý, kdo se nakonec rozhodne pro víceleté gymnázium. Známky nejsou všechno, a tak se pobavte s učiteli na ZŠ a dejte i na svůj instinkt a rodičovskou zkušenost. -
Zvládne dítě zvýšené nároky víceletého gymnázia?
Na víceletém gymnáziu se první čtyři roky musí splnit rozsah rámcového vzdělávacího programu pro ZŠ. Nad rámec toho je pak výuka na víceletých gymnáziích charakteristická zejména rychlejším postupem v látce, větší hloubkou detailu a zvýšeným důrazem na samostatnost žáků (testy z větších obsahových celků, samostudium, zpracování referátů). Pokud už to ve fázi přípravy na přijímačky doma „drhne” a musíte dítě k cílené přípravě přemlouvat, osmileté gymnázium asi nebude to pravé. -
Rozhodlo se dítě pro gymnázium samo?
Nenechte se ovlivnit jen prestiží školy či vašimi vlastními rodičovskými ambicemi. Představte svému dítěti možnost přestupu na osmileté gymnázium, dejte mu čas o tomto kroku popřemýšlet a nechte ho se doptávat na to, co ho v souvislosti s možným přestupem na gymnázium zajímá. V ideálním případě by mu měla připadat tato možnost lákavá. Dlouhodobý negativní postoj dítěte ke změně školy je jasným indikátorem, že by na nové škole nemuselo být šťastné. -
Je vaše stávající základní škola kvalitní a je na ní dítě spokojené?
Často se chtějí rodiče přestupem na víceleté gymnázium vyhnout v jejich očích nekvalitnímu druhému stupni na stávající ZŠ. Víceleté gymnázium ale není automatickou zárukou lepších pedagogických metod. Zjistěte si, kolik žáků po 5. třídě na vaší ZŠ průměrně zůstává, zdali se i na druhém stupni vyskytují ve třídách asistenti pedagogů apod. Péče o žáky na druhém stupni ZŠ v méně početných třídách může být lepší než v plné třídě gymnázia. Navíc případnou nespokojenost s vaší stávající ZŠ též nemusíte řešit pouze přechodem na osmileté gymnázium. ZŠ mívají právě v důsledku odchodu pár jedinců na osmiletá gymnázia volná místa ve třídách, takže se vám nabízí i možnost přestupu na jinou ZŠ. -
Jak skloubíte gymnázium s mimoškolními aktivitami a volným časem?
Vytvořte si vyvážený rodinný rozvrh, který umožní dítěti nejen plnit školní povinnosti, ale také věnovat se svým zájmům a odpočinku. Pokud by kvůli gymnáziu a ztížené logistice dojíždění nezbýval čas na jiné aktivity, sport apod., není přechod na gymnázium dobrou volbou.
-
Jak vybrat osmileté gymnázium?
Získejte maximum informací. V první řadě při výběru osmiletého gymnázia zmapujte, jaká gymnázia se nacházejí ve vašem okolí a jak jsou dopravně dostupná: jaké jsou možnosti dojíždění hromadnou dopravou, autem nebo pěšky? Je okolí gymnázia bezpečné? Zamyslete se nad ranní špičkou a nepodceňujte čas strávený dojížděním do školy a zpět domů.
💡TIP: Znáte někoho, kdo vozí své dítě na stejné gymnázium (nebo alespoň stejným směrem) a s kým byste se mohli s odvozem střídat?
Určitě se vydejte na dny otevřených dveří i s vaším páťákem a rovnou si vyzkoušejte cestu MHD. Prostředí gymnázia by se mělo vám i vašemu dítěti líbit. Ptejte se učitelů na výuku i současných studentů na spokojenost a na to, zda by se pro stejné gymnázium rozhodli znovu.
Roli samozřejmě hraje také to, zda se rozhodnete pro státní či soukromé osmileté gymnázium. U soukromých gymnázií zvažte finanční zátěž v podobě školného a zjistěte si, kdy je školné splatné a zda např. existuje forma stipendia nebo možnost slevy na školném.
Osmileté gymnázium: když to nevyjde nebo chceme odejít

V případě, že se dítě dostane na osmileté gymnázium, nastoupí tam, ale zjistí, že to není nic pro něj (nezbývá čas na mimoškolní aktivity a kroužky, ocitá se v zajetí nekonečného drilu a učení, které nepřináší očekávané výsledky), může se vrátit zpět na ZŠ. Díky odchodům dětí na víceletá gymnázia mívají třídy místa pro zpětný přestup, tedy pro vrácení se na stejnou či jinou ZŠ.
Osmileté gymnázium: časté otázky
Testy nanečisto pro přijímačky najisto
Více o přípravě na přijímačky z 9. třídy Více o přípravě na přijímačky z 5. třídy